takie sobie logo serwisu
Nova et vetera...

WYPISY HISTORYCZNE
Niewolnictwo
Edukacja
WYPISY
EGZEGETYCZNE
Historia egzegezy
Komentarze
Genealogie Jezusa
Krwotok
Ryba św. Piotra
77 razy
Podróż do Jerozolimy
Cudzołożnica
Skorpion
Belzebub
Trzy dni
i trzy noce
Jak wielu
będzie zbawionych
Syn marnotrawny
Niedostrzegalnie
Rozwód
Dzieci
Wielbłąd
Łazarz
Olejek nardowy
Biczowanie
Data śmierci Jezusa
Olejek nardowy

Giuseppe Ricciotti

Życie Jezusa Chrystusa


Tłumaczył z języka włoskiego
Jan Skowroński

Warszawa 31956

Olejek nardowy (Mk 14, 3; J 12, 3)

3 A gdy Jezus był w Betanii, w domu Szymona Trędowatego, i siedział za stołem, przyszła kobieta z alabastrowym flakonikiem prawdziwego olejku nardowego, bardzo drogiego. Rozbiła flakonik i wylała Mu olejek na głowę. 4 A niektórzy oburzyli się, mówiąc między sobą: "Po co to marnowanie olejku? 5 Wszak można było olejek ten sprzedać drożej niż za trzysta denarów i rozdać ubogim". I przeciw niej szemrali (Mk 14, 3 - 5).

* * * * *

2 Urządzono tam dla Niego ucztę. Marta posługiwała, a Łazarz był jednym z zasiadających z Nim przy stole. 3 Maria zaś wzięła funt szlachetnego i drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi nogi, a włosami swymi je otarła. A dom napełnił się wonią olejku. 4 Na to rzekł Judasz Iskariota, jeden z uczniów Jego, ten, który miał Go wydać: 5 "Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?" (J 12, 2 - 5).

[s. 557]

W naczyniach takich starożytni przechowywali zazwyczaj wonne olejki wysokiej wartości. Pliniusz podaje nawet powód używania albastrowych naczyń. Pisze mianowicie, że alabaster cavant ad vasa unguentaria, quoniam optime servare incorrupta dicitur [drążą na naczynia do olejków, ponieważ podobno w nich najlepiej się przechowują] (Natur. hist. XXXVI, 26). Naczyńko, które przyniosła ze sobą Maria, zawierało librę, czyli około 327 gramów "nardu autentycznego o wielkiej wartości".

[s. 558]

Słowo "autentyczny" albo, jak mówi tekst grecki "niepodejrzany" (πιστική) jest tu celowo dodane, gdyż wspomniany naturalista rzymski mówi, że olejek nardu można było łatwo fałszować - adulterantur et pseudonardo herba quae ubique nascitur [podrabiają go fałszywym nardem, który rośnie wszędzie] (dz. cyt. XII, 26). Autentyczny nard był bardzo drogi. Judasz, który musiał znać się na jego wartości, ocenił go na "więcej niż trzysta denarów". Pliniusz mówi, że we Włoszech libra nardu kosztowała 100 denarów, a gorsze gatunki mniej, ale gdzie indziej wspomina, że były wonności, za które płacono od 25 do 300 denarów za librę.

Czyn Marii nie był czymś nadzwyczajnym. Wybitnym gościom, których zapraszano na ucztę, podawano po umyciu rąk i nóg wonności w dobrym gatunku, by się nimi natarli.

[s. 559]

Ponad 300 denarów, prawie całoroczny zarobek robotnika.
Copyright © by Usługi dla Ludzkości (xwa & mb).
Last UpDate: 12.01.2011 [ver.3.1 rb©]
Generation time: 0.00342sek.


Warning: Unknown: open(/var/lib/php5/sess_e594aa8d609f6de0e2de46b2923efe81, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/lib/php5) in Unknown on line 0