takie sobie logo serwisu
Nova et vetera...

WYPISY HISTORYCZNE
Niewolnictwo
Edukacja
WYPISY
EGZEGETYCZNE
Historia egzegezy
Komentarze
Genealogie Jezusa
Krwotok
Ryba św. Piotra
77 razy
Podróż do Jerozolimy
Cudzołożnica
Skorpion
Belzebub
Trzy dni
i trzy noce
Jak wielu
będzie zbawionych
Syn marnotrawny
Niedostrzegalnie
Rozwód
Dzieci
Wielbłąd
Łazarz
Olejek nardowy
Biczowanie
Data śmierci Jezusa
Łazarz

Giuseppe Ricciotti

Życie Jezusa Chrystusa


Tłumaczył z języka włoskiego
Jan Skowroński

Warszawa 31956

Łazarz (J 11, 1 - 45)

Jezus rzekł: "Usuńcie kamień!" Siostra zmarłego, Marta, rzekła do Niego: "Panie, już cuchnie. Leży bowiem od czterech dni w grobie" (J 11, 39).

[s. 542]

U Żydów pogrzeb zmarłego odbywał się w tym samym dniu, w którym nastąpiła śmierć, tak też rzecz się miała z Łazarzem. Wierzono powszechnie, że dusza zmarłego jeszcze przez trzy dni krążyła blisko zwłok pragnąc znowu wejść w ciało, ale czwartego dnia, gdy rozpoczynał się proces rozkładowy, oddalała się od niego na zawsze.

Wizyty kondolencyjne przeciągały się do siedmiu dni, ale najliczniejsze były w pierwszych trzech dniach. Goście okazywali swój ból najpierw zwykłą na Wschodzie krzykliwością, lamentując głośno, płacząc, rozdzierając szaty, a wreszcie siadali na ziemi i trwali zadumani w tej milczącej pozycji jakiś czas.

* * * * *

Arcykapłani zatem postanowili stracić również Łazarza, gdyż wielu z jego powodu odłączyło się od Żydów i uwierzyło w Jezusa (J 12, 10n).

[s. 545]

Zagadnienie, dlaczego synoptycy [Mateusz, Marek i Łukasz] opuścili opis wskrzeszenia Łazarza, pozostanie w sferze domysłów, ale jest prawdopodobne, że nie chcieli narażać Łazarza i jego sióstr na represje ze strony nastawionych wrogo "żydów", którzy dzierżyli władzę w Jerozolimie. Ostrożność ta była konieczna, skoro się pamięta, że Sanhedryn zamierzał pozbyć się niewygodnych świadków, do jakich należał Łazarz. Kiedy Jan pisał swoją Ewangelię, a więc pod koniec I w., to pełne roztropności milczenie nie było już konieczne, gdyż Jerozolima była w owym czasie kupą gruzów.
Copyright © by Usługi dla Ludzkości (xwa & mb).
Last UpDate: 12.01.2011 [ver.3.1 rb©]
Generation time: 0.00336sek.


Warning: Unknown: open(/var/lib/php5/sess_531c85afea6a011588a2fd32adce11b0, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/lib/php5) in Unknown on line 0