takie sobie logo serwisu
Dedykacja

KAROL KORTA
Wspomnienia

JAN CZUBEK
RYMY
Przedmowa
Rymy młodzieńcze
Rymy wieku dojrzałego
Rymy ostatnie

H O M E R
ILIADA
Pieśń I

H O R A C Y
POEZJE
Słowo wstępne
Pieśni
Księga I
Jan Czubek (1849-1932) - biografia, twórczość (Rymy, 1937)

Jan Czubek

R Y M Y


[W nawiasach kwadratowych podano numery rozpoczynających się stron w wydaniu z 1937 roku.
Zachowano oryginalną ortografię z tego wydania.]

[5]

PRZEDMOWAZbiorek utworów, nie przeznaczonych do druku, nie rości sobie pretensyj do doskonałości artystycznej; wydany staraniem żony i córek, niechaj będzie dowodem pietyzmu dla pamięci najlepszego Męża i Ojca i miłem wspomnieniem dla tych, którzy Mu byli przyjaciółmi.

W tych drobnych, prostych wierszykach - nugae et ineptiae - przewija się całe życie wewnętrzne dobrego Syna, Męża i Ojca; więc młodość "górna i chmurna" wśród twardej pracy dla zdobycia kawałka chleba, potem zawód wybrany wbrew woli rodziców, a zwłaszcza matki, którą uwielbia, jakieś uczucie młodzieńcze, jakiś zawód miłosny, wreszcie życie poświęcone rodzinie, miłość do żony i dzieci, przyjaźń dla kolegów i uczniów, zawsze przeplatana uczuciem patriotycznym. - Te poezje okolicznościowe nie są wolne od wpływów autorów może właśnie czytanych i ulubionych, często stają się wprost parafrazami znanych powszechnie utworów.

Człowiek pozornie chłodny, nieraz surowy, zatopiony w swych studiach fachowych, odsłania [6] w tych wierszykach serce gorąco kochające ojczyznę i swych najbliższych, przyjaciół i krewnych, ujawnia swą wrażliwość na niedolę bliźniego; z pod powłoki zdrowego humoru przebija głębokie odczucie piękna przyrody, przywiązanie do ziemi i podziw dla jej bogactw. Wśród wytężającej pracy pedagogicznej i naukowej znajduje zawsze czas na wycieczki w okolice Krakowa, na przechadzki wśród pól "wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem". Pod koniec życia spędza miesiące letnie na wsi, chce widzieć z bliska, jak dojrzewają łany zboża, jak padają pod kosą i zapełniają spichrze.

Przyjaciół szukał głównie wśród kolegów i dawnych swych uczniów i chętnie ich obdarzał owocami swej pracy - książkami, jużto tłumaczeniami ulubionych autorów klasycznych, jużto opracowaniami dzieł literatury polskiej, a każdy taki dar musiał być zaopatrzony w wierszowaną dedykację, domagali się tego obdarowani. Więc krótkie utwory pełne humoru i znajomości ludzi.

W różnych epokach swego życia bierze udział w obchodach "Sokołów", w zjazdach byłych uczniów i te uroczystości znajdują również echo w utworach, przesiąkłych patriotyzmem, głęboką miłością do młodzieży i troską o jej przyszłość.

Serce, pełne uczuć głębokich i niekłamanych, [7] kierowane rozumem i doświadczeniem życiowym, zyskało Mu przyjaciół, może niezbyt licznych, ale wiernych. Wielu z nich już nie ma na tym świecie, lecz wśród tych, którzy żyją, niniejszy zbiorek znajdzie napewno miłe przyjęcie i wzbudzi wspomnienie Tego, który umiał kochać i zyskiwać sobie miłość, szacunek i przywiązanie ludzkie i który w sercach przyjaciów exegit monumentum aere perennius.

Sojowice - Mediolan, w lecie 1937 r.
Copyright © by Usługi dla Ludzkości (xwa & mb).
Last UpDate: 12.01.2011 [ver.3.1 rb©]
Generation time: 0.03126sek.


Warning: Unknown: open(/var/lib/php5/sess_6aafe113fc77a446b7d0a8bf04bc9108, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/lib/php5) in Unknown on line 0